25 lat Szkoły Językowej OK!

Nauka w czasie Covid 19
2 września 2020
Halloween 23-27 October 2020
17 listopada 2020
Pokaż wszystkie

25 lat Szkoły Językowej OK!

Życzenia od dawnej uczennicy i inauczycielki szkoły- pani Agnieszki Góralskiej.

Szkoła Językowa p. Alicji Klus-Wilson i Magdaleny Klus- Staniek  obchodzi, mówiąc oficjalnie, 25 lecie swojej działalności. Jednak wolę nazwać tę okazję 25 urodzinami, gdyż to słowo kojarzy się z radosnym świętowaniem, zabawą, młodzieńczą beztroską. Choć następują pewne zmiany kulturowe, w naszej polskiej tradycji, urodziny obchodzą głównie dzieci i ludzie młodzi. Młodzi wiekiem i młodzi duchem. Języki obce wydają się być jednym z najlepszych sposobów na zachowanie młodości umysłowej. Wielki niemiecki poeta Johann Wolfgang Goethe powiedział „Wie viele Sprachen du sprichst, sooft mal bist du Mensch.” Przedwcześnie zmarły Piotr Klus, germanista, współtwórca Szkoły, od razu przetłumaczyłby ten cytat – „Ile języków znasz, tyle razy jesteś człowiekiem”.

Język można znać na różnym poziomie. Znajomość na poziomie początkującym pozwoli na samodzielną rozmowę w sprawie wynajęcia samochodu na zagranicznych wakacjach, dzięki znajomości na poziomie średnio-zaawansowanym można swobodnie uczestniczyć w telekonferencji z obcojęzycznym klientem lub obejrzeć z napisami w oryginale odcinek serialu. Przy biegłej znajomości języka, cytując innego klasyka „The world is your oyster” („Świat stoi przed tobą otworem”). Szkoła językowa p. Alicji Wilson to miejsce, które przekazuje uczniom tę filozofię znajomości języka – na każdym poziomie można wyrazić siebie i cieszyć się swoimi osiągnięciami.

W przypadku języków, tak jak i w życiu, bywają znajomości wieloletnie. Zdarza się i tak, że przeradzają się one w miłość na całe życie – chyba nie pomylę się, gdy stwierdzę, że dla p. Alicji taką miłością jest język angielski. Swój entuzjazm przekazała setkom uczniów mających szczęście spotkać tę wyjątkową nauczycielkę. Nauczycielkę-marzycielkę, która stworzyła miejsce otwarte na inne kultury i na wszystkich ludzi ciekawych świata. W ten sposób powstała szkoła oferującą naukę kilku języków obcych, pełna zdjęć, map i pamiątek z wielu podróży, z atmosferą będącą połączeniem kunstkamery z osobliwościami z dalekich zakątków świata, z halą odlotów międzynarodowego lotniska – miejscem spotkań wielojęzycznego tłumu podróżnych udających się do najróżniejszych miejsc docelowych, tak jak i uczniowie szkoły uczą się różnych języków i różne są ich cele językowe.

W zwykłym, średniej wielkości mieście, w części kraju czasem nazywanej Polską B, p. Alicja Wilson zbudowała szkołę, której każda agencja rankingowa przyznałaby najwyższą notę AAA; oczywiście gdyby agencje rankingowe zamiast podmiotów finansowych oceniały szkoły językowe.

Mam nadzieję, że sama też w niewielkim stopniu dołożyłam swoją cegiełkę do historii Szkoły. Był rok 2004. „O roku ów! kto ciebie widział w naszym kraju! Ciebie lud zowie dotąd rokiem urodzaju” – Polska weszła do Unii Europejskiej, a mnie samej nie przyszłoby wówczas do głowy, że spędzę kilka lat pracując w instytucjach europejskich. Nie wybiegajmy jednak w przyszłość – jest 2004 r, właśnie zaczęłam pracę jako lektorka języka angielskiego. Prowadziłam

m. in. zajęcia dla specjalistów z Huty Celsa Ostrowiec, Vallo Saft, Cementowni Ożarów. Korzystając z okazji 25 urodzin Szkoły, chciałabym serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom moich zajęć. Żywię przypuszczenie graniczące z pewnością, że w 2020 r. angielski nie jest dla Państwa obcym językiem, ale narzędziem komunikacji w którym mówią, piszą i czytają Państwo nie tylko z łatwością, ale i z przyjemnością.

Wszystkim dawnym, aktualnym i przyszłym uczniom Szkoły życzę radości z posługiwania się językiem innym niż ojczysty. May the Force be with you! Niech moc będzie z wami.